Katalog vzdělávání jaro 2022

Milí čtenáři, kdo je podle vás controller?

V některých ohledech může být obtížné popsat pozici finančního controllera. Překračuje hranice mezi čistým účetnictvím, finanční strategií a poradenstvím. Dobří controlleři musí umět zaostřit na detail, který může znamenat velkou odchylku, ale také si musí umět udržet nadhled.

Od controllera vyžadujeme víc než jen „cit“ pro čísla. Musí nejen rozumět businessu firmy, ale mít i schopnost přimět širší okolí a ostatní týmy k dodržování zásad a postupů.

K potřebným finančním znalostem by měl controller umět pracovat s daty a plnit operativní (má správná data pro manažerské rozhodnutí) a strategickou roli (navrhuje správná opatření).

Controller je odpovědný za poskytování analytického pohledu na informace objektivním způsobem, aby bylo možné předvídat jakoukoli situaci, která otřese kontinuitou podnikání.

Také si připadáte jako supermani?

Věřím, že v našem KATALOGU najdete spoustu inspirace, jak být dobrým controllerem nebo jak mezi kolegy rozšiřovat controllingové vnímání firmy.

Prezenčně nebo online, těšíme se na vás.

Za tým Controller Institutu, Olga Cechlová
P. S: Létat vás nenaučíme, ale controllingu rozumíme a rádi vám naše zkušenosti předáme :-).

A kdo je tedy skutečně controller?

Zeptala jsem se Tomáše Nekvapila. ????

Controller jako superman?

Možná… Možná určitě… rád bych však zůstal v českých luzích a hájích. My v Čechách nemáme komiksy se supermany, my máme pohádky. A proto je u mne controller spíše bytostí z pohádky.

Pohádkové bytosti se nerodí jen tak: Máte-li přijít na svět jako Matěj nebo Rozárka z pohádky, u vaší kolébky budou stát sudičky. Budou tři a jedna bude určitě naštvaná na ty dvě ostatní, které jí něco špatného vyvedly. (Bylo by nekorektní přiznat, že tohle muži považují za normální, jakmile jsou pohromadě jakékoli tři ženy?).

První i druhá sudička vám nadělí spoustu dobrých vlastností. Máte-li být controllerem či controllerkou, v Čechách se nemusíte supermanem nebo wonderwomankou stát. Prostě se tak narodíte. Aspoň v pohádce.

Ouha: máme tu však sudičku číslo tři. A jak už víme, nálada v týmu nebyla úplně vyladěná…

„Dávám ti do vínku tohle: až dosáhneš věku osmnácti let, budeš stále ještě ve škole. Tví spolužáci budou mít vlastní start-up, budou se vozit v elektromobilech, ale ty budeš sedět na přednáškách, sepisovat ročníkové práce a jezdit tak nejvýš na koloběžce. Pak nastoupíš do zaměstnání. Budeš tvrdě pracovat, ale lidé tě nebudou mít moc rádi. Kdykoli se vrátíš domů, únava z práce tě udolá a usneš tvrdým spánkem. Ať se budeš snažit sebevíc, vždy tu bude jedna osoba s podobným osudem, ale s vyšší mzdou, větší kanceláří, s respektem ostatních a osobní asistentkou – finanční ředitel. Tohle prokletí ať trvá nejméně čtyřicet roků!“

Co k tomu dodat?

Controller je osoba se zázračnými vlastnostmi. Ještě víc však potřebuje zázračnou trpělivost.

PS: Víte, že jako členové asociace získáváte 13 % slevu na vzdělávání u kolegů z Controller Institutu?

Využijte členské výhody v nové sezóně 2022 – online katalog ZDE.